Skąd ten trądzik...? 1. Gospodarka hormonalna 0
Skąd ten trądzik...? 1. Gospodarka hormonalna

Skąd ten trądzik...?

 

Jednym z częściej występujących problemów, z którym wiele osób trafia do gabinetów kosmetycznych, jest trądzik. Frustrację budzą wykwity zapalne oraz szereg przetestowanych metod w walce z problemem. Antybiotykoterapia, retinoidy, kosmetyki pielęgnacyjne, maści ... Pewnie wiele z Was to przerabiało albo przerabia obecnie.

Jeszcze do niedawna problem trądziku był domeną osób w wieku dojrzewania. Książkowo dotyczył głównie chłopców i ustępował wraz z osiągnięciem 14-18 roku życia. Bezpośrednią przyczyną trądziku jest nadaktywność gruczołów łojowych, generowana przez hormony androgenowe oraz kolonizacja ich przez bakterie beztlenowe. Jest to choroba aparatu mieszkowo-łojowego na podłożu skory łojotokowej.. chociaż jak się okazuje, nie zawsze rodzaj cery charakteryzuje typową skórę trądzikową.. Obecnie problem często jest bardziej złożony. Z moich obserwacji wynika, że największą grupę osób trafiających do gabinetu kosmetycznego z problemem trądziku, stanowią kobiety w wieku od 23-34 lat. Rzadziej są to nastolatkowie w okresie dojrzewania oraz mężczyźni. Biorąc pod uwagę, że zdecydowanie częstszymi bywalczyniami salonów urody są kobiety, myślę, że dlatego to właśnie panie częściej z trądzikiem trafiają do kosmetologów. Trądzik nadal jest domeną osób w wieku dojrzewania, jednak coraz częściej utrzymuje się znacznie dłużej, po przekroczeniu okresu pokwitania, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Często w salonach pojawiają się Panie, których stan skóry pogorszył się znacznie później, w wieku dojrzałym. Z cery normalnej, suchej lub bez większych problemów w przeszłości, nagle cera staje się kapryśna, przetłuszczająca a na jej powierzchni powstały grudki.

Chwilą wstępu..> jaki stan skóry nazwać trądzikiem?

Skóra naszej twarzy wyposażona jest w wyspecjalizowane gruczoły, których wydzielina ma za zadanie chronić ją przed wpływami środowiska zewnętrznego, w tym wiatru, mrozu, promieniowania nadfioletowego. Ich nadmierna aktywność, powoduje poszerzanie porów skórnych.. świecenie.. powstawanie zaskórników.. a w efekcie trądzik. Zaskórniki mogą mieć charakter zamknięty lub otwarty. Zamknięte zmiany są to grudki, wystające ponad powierzchnię skóry o charakterze zapalnym (czerwone) lub niezapalnym (w kolorze skóry). Zaskórniki otwarte to pory skórne wypełnione treścią gruczołu łojowego, często utlenione widoczne w postaci czarnych punktów, nazywane przez Was potocznie "wągrami". Książkowo do rodzajów trądziku należą: trądzik zaskórnikowy, t. grudkowo-krostkowy, t. guzkowo-cystowy, t. ropowiczy. Nie będziemy omawiać każdego z nich, gdyż często wygląd zmian skórnych nie sugeruje jednoznacznie jednego konkretnego rodzaju trądziku. Często w obrazie klinicznym nakładają się zmiany zaskórnikowe a także ropne grudki zapalne. Kluczowe jest bowiem rozpoznanie źródła problemu oraz wdrożenie odpowiednich działań.

 

Jakie mogą być przyczyny?

Należy pamiętać, że stan naszej skóry jest głównie uzależniony od ogólnego stanu zdrowia. Wszelkie zaburzenia, znajdują odzwierciedlenie na naszej twarzy, dlatego warto wykonywać kompleksowe badania w trosce o skórę i zdrowie.

Hormony

Przyczyn powstawania trądziku w obecnych czasach może być wiele. Niewątpliwie pierwszym elementem diagnostyki powinien być profil hormonalny.

W okolicach gruczołów łojowych mieszczą się tzw receptory dla hormonów androgenowych. Nieodpowiednie funkcjonowanie układu hormonalnego, nadmierna aktywność DHT (aktywnej formy testosteronu) może powodować nadaktywność gruczołów łojowych oraz większą predyspozycję do stanów zapalnych w ich obszarze. Wspomniane hormony androgenowe, powodują zaburzenia związane z hiperandrogenizmem wykrywane u ok 7% kobiet w wieku rozrodczym.

1. Jedną z najczęściej występujących endokrynopatii, związanych z hiperandrogenizmem oraz występowaniem trądziku u kobiet, jest Zepół policstycznych jajników (PCOS). Tutaj istotną kwestią po za nadmiernym stężeniem androgenów, jest występowanie insulipooporności (o korelacji insuliny oraz trądziku w dalszej części związanej z dietą). Równie często w salonie kosmetycznym pojawiają się Panie z niedoczynnością tarczycy, borykające się z owym problemem. Taka skóra cechuje się zwykle suchością, jest blada, obrzęknięta i często szorstka z objawami nadmiernej keratynizacji, co sprzyja blokowaniu ujść gruczołów łojowych. Dlatego przy niedoczynności tarczycy zdarzają się problemy z trądzikiem. Zmiany zlokalizowane są zwykle w dolnych partiach twarzy. Często mylone jednak, z zapaleniem mieszków włosowych, przy występującym równocześnie problemie hirsutyzmu, co związane jest z częstą depilacją nadmiernego owłosienia. Istnieje korelacja między PCOS a niedoczynnością tarczycy, dlatego przy występowaniu endokrynopatii warto wykonać pełen profil hormonalny. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę jeśli chodzi o funkcjonowanie tarczycy? Do zwyczajowo zlecanego należy TSH, aby jednak w pełni ocenić prawidłowości, należy dodać jeszcze fT3, fT4. Do pełnego profilu tarczycowego warto wykonać też aTPO, charakterystyczne dla zapalenia tarczycy typu Hashimoto.

2. Istnieje teoria, że gruczoły łojowe niektórych osób mogą być na tyle wrażliwe na aktywność testosteronu (DHT), że skóra reaguje trądzikiem na prawidłowe jego stężenia. Jest to osobnicza predyspozycja genetyczna. Niektóre źródła podają, że taka sytuacja ma miejsce u większości osób zmagających się z trądzikiem..

3. W ostatnich kilku latach coraz częściej do gabinetów kosmetycznych trafiają kobiety z trądzikiem, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Skóra zaczyna się przetłuszczać, pory się poszerzają, powstają zmiany zapalne, najczęściej zlokalizowane w dolnych partiach twarzy, czasami schodzące na szyję. Taki stan skóry utrzymuje się przynajmniej pół roku, a często dłużej do momentu uregulowania gospodarki hormonalnej.

4. Diagnostyka endokrynologiczna jest szczególnie istotna w przypadku dojrzałych kobiet, po okresie dojrzewania. Trzeba pamiętać, że przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych uniemożliwia właściwą interpretację pomiaru. Preparaty należy odstawić 4–6 tyg. przed badaniem.

Podsumowując, co należy zbadać biorąc pod uwagę hormony?

⦁ testosteron wolny,

⦁ testosteron całkowity,

⦁ dehydroepiandrosteron (DHEA),

⦁ hormony tarczycy, ⦁ prolaktynę (w pierwszej fazie cyklu),

⦁ hormon folikulotropowy (FSH) (w 3-5 dniu cyklu),

⦁ hormon luteotropowy (LH) (w3-5 dniu cyklu).

 

Aby znaleźć właściwą broń do walki z trądzikiem, warto posiąść odpowiednią wiedzę o swoim problemie. Tylko holistyczne podejście, pomoże zdrowo rozsądkowo podejść do tematu, tak by nie wyrządzić skórze oraz całemu organizmowi krzywdy nieodpowiednią, często zbyt agresywną, bądź nie przynoszącą efektów terapią. 

Hormony to tylko jeden z elementów diagnostyki. Idąc dalej należałoby zgłębić wiedzę o diecie, mikroflorze jelitowej, wpływie stresu na skórę, nietolerancjach pokarmowych a także infekcjach wewnątrz organizmu. Każdy z tych elementów może odgrywać istotną rolę dla Twojego problemu, dlatego w kolejnych wpisach rozwiniemy każdy temat.

Jeśli po przeczytaniu wszystkich wpisów nadal nie znalazłeś/aś odpowiedzi na trapiące Cię pytania, bądź moje "wypociny" są mało szczegółowe lub niejasne ;) zapraszam do konwersacji drogą mailową na biuro.maskamed@gmail.com lub przez messengera. 

Pięknego dnia!

 

Żródła:

Rola czynników hormonalnych w etiopatogenezie i terapii trądziku pospolitego: Michał Sobjanek, Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, Wioletta Barańska-Rybak, Roman Nowicki, Adam Włodarkiewicz;Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 6: 266–272

Zaburzenia funkcji tarczycy u dziewcząt z zespołem policystycznych jajników: Karolina Skrzyńska, Agnieszka Zachurzok, Ewa Małecka-Tendera; Pediatr. Endocrinol. 2017.16.2.59:121-126

Komentarze do wpisu (0)

Witaj w hurtowni Maskamed

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl