Skąd ten trądzik..? 3. Stres / Infekcje 0

Z poprzednich wpisów wiemy, że zmiany trądzikowe najczęściej stanowią odzwierciedlenie nieprawidłowości wewnątrz organizmu. Najważniejszym elementem diagnostyki niewątpliwie są hormony. Warto zwrócić uwagę na codzienną dietę oraz tryb życia. Przyczyn powstawania choroby może być wiele. Nasze ciało daje nam liczne wskazówki manifestując objawy choroby, dlatego zwróćmy uwagę na równowagę psychiczną oraz szukajmy sposobów radzenia sobie ze stresem.

 

Ach ten stres...

 

Przyczyną niepożądanych zmian skórnych może być nie doceniany często - STRES. Jego rola w generowaniu i nasilaniu objawów choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Androgeny nadnerczowe, wydzielane pod wpływem długotrwałego stresu potrafią wyrządzić wiele złego. Uwalniany przez korę nadnerczy kortyzol nasila stan zapalny w obrębie jednostki włosowo - łojowej. Oprócz pozostałych zmian fizjologicznych, kortyzol ma działanie antyinsulinowe, czyli znów znana nam insulinooporność, będąca ścieżką do powstawania zmian trądzikowych. Ponadto stres wzmaga wydzielanie prolaktyny, która jako żeński hormon płciowy, działa pobudzająco na wydzielanie łoju i cytokin prozapalnych. Długotrwały stres, może być przyczyną przewlekłego trądziku, często o nawracającym charakterze.

Istotnym elementem diagnostyki trądziku, może być oznaczenie stężenia prolaktyny, kortyzolu i substancji P w surowicy, a także kortyzolu we włosach. Jest to tylko jeden z elementów, mogący pomóc w obiektywnej i pełnej ocenie oraz monitorowaniu przebiegu choroby. 

Stres nie jest czynnikiem decydującym o występowaniu trądziku, jednak długotrwale występujący problem, może nasilać objawy bądź być przyczyną trądziku o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. 

 

 

Infekcje górnych dróg oddechowych oraz w obrębie jamy ustnej

 

Zmiany zlokalizowane głównie w dolnych partiach twarzy, tj.: dolna część policzków, żuchwa, szyja, okolica uszu, mogą być przyczyną innej infekcji zapalnej. Ropny ząb, bakteryjne zapalenie gardła, migdałków czy uszu, mogą znaleźć odzwierciedlenie w trudnym do wyleczenia trądziku. 

 

Podsumowując, warto zadbać o dogłębną analizę naszego organizmu by skutecznie pozbyć się uporczywego trądziku. 

 

Pamiętajcie, że więcej o diagnostyce trądziku dowiecie się z poprzednich postów. Tam znajdziecie informacje o hormonach, diecie, a już w kolejnym wpisie na temat flory bakteryjnej w procesie występowania zmian skórnych. 

 

Źródła:

Badanie zależności między stresem emocjonalnym a przebiegiem trądziku pospolitego, Anita Rokowska-Waluch; 2014

Rola czynników psychologicznych i zaburzeń psychicznych w chorobach skóry, Medycyna Pracy, 2006

 

Komentarze do wpisu (0)

Witaj w hurtowni Maskamed

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl